כלליעיצוב פנים ופאנג שוואי

עיצוב בצבע

עיצוב בצבע

צבע הוא חוויה סובייקטיבית, מצב רוחלצבע יש עוצמה, כוח ונוכחות. יש צבעים אנרגטיים המעניקים תחושה של שמחה, עליזות, שובבות ודינאמיות ויש צבעים מרגיעים המשדרים שקט ושלווה

צבעים הם סיבה טובה לשינוי לגיוון ולשיפור מצב רוח בהשקעה קטנה ובזמן מועט. הבית והצבעים בו מספרים עלינו ועל סגנון חיינו.    גם הבית היקר והמעוצב ביותר מתבלה או נמאס במרוצת הזמן. בעזרת צבע אפשר לשנות,  לא רק את הקירות אלא גם את פריטי ריהוט והטקסטיל. הניגוד בין צבע הקירות לצבעי הרהיטים בין משטחי הצבע לפריטים קטנים, היא שמקנה לחדר את המראה הססגוני. לצבע משמעות רבה בעיצוב פנים, הן מנקודת מבט של “האדריכלות המערבית” והן מנקודת מבטה של “האדריכלות ההוליסטית” הפאנג שוואי, שמקורה מהמזרח. הסוגים השונים ומבחר הגוונים המוצעים בחנויות מספקים לנו שפע של אפשרויות לצביעה, עולם  של חוויה עיצובית, סגנון ואישיות בפני עצמה.  

תרבות הצבע  

ארצות המזרח, הודו, מרוקו ומכסיקו היו מאז ומתמיד, מקור השפעה בצבעיהן החזקים והסוחפים. בעידן המודרני, העולם כבר חסר גבולות, תרבויות וערכים מתמזגים. בתחום העיצוב, נוצר חופש יצירתי רב-תרבויות המקבל את האקלקטיות כמצב קיומי.  מאחר ואנו מדינה צעירה ללא תרבות ארוכה של עיצוב ישראלי.  הצבעים והסגנונות באים אלינו מארצות המוצא. בישראל העיצוב בצבע מושפע מהשמש המסנוורת. בחירת הצבעים היא יותר מינורית, לעומת אנגליה האפורה בה הצבעוניות מתפתחת ומעיזה. ראו את המעצבת טרישיה גיילד.

חידוש הבית 

כאשר מחדשים ומרהטים בית נדרשים להגיע להרבה בחירות. בחירת הצבעים הכללית לבית היא אחת מהחלטות החשובות והקשות.לצבע יש תפקיד חשוב באמירה האישית, ניתן למצוא הסברים פסיכולוגים על החלטה בבחירת הצבע. (קימת שיטת טיפול בצבע כדוגמת “אורה סומא” שפותחה באנגליה)החשוב ביותר, לא ללכת רק על פי צו אופנה קיים, אלא להרגיש באמת – איזה צבע מעניק לנו תחושה נעימה בחלל ומה שטוב לנו הוא הנכון.  בבחירת הצבע יש להתייחס למיקום הפתחים בחלל בעיקר חלונות, כיווני  האור ועוצמתם בשעות היום.  הצבע מושפע ממזג אויר, תאורה, אור/צל והוא דורש התייחסות מיוחדת.   

השנה בעיצוב הבית, הגענו לשלב בו החיפוש הוא אחר פשטות, ערכים משפחתיים, פרקטיות ונוחות, גודל חלל תקציב ומנגד הרגל ושמרנות הוא המרכיב העיקרי בבחירת הצבע לבית. התפתחות המדע והטכנולוגיה עם התאמה לאופנה העכשווית יצרו געגוע לאותם ערכים בסיסיים. 

בארץ, העיצוב בצבע מתחלק למעיזים ולאלה שפחות. מינמליזים בצבע וגווני אוף-ווייט תמיד יהיו אופנתיים,  כשבכל בית נראה פירושים מקומיים לאותו מינימליזם, באחד שילוב של אלמנטים אתניים כמו שטיחי קילים ובאחר שילוב של מודרניזם עם חיפוי גמר מנירוסטה.

להשלמת אווירת ניתן לאבזר את הבית באלמנטים צבעוניים ומודרניים. כמו למשל: שנדלייר או טפט מצועצע וצבעוני בתוך חלל מינמליסטי. אביזרי דקורציה כמו כריות המשלבות מספר חומרי טקסטיל כמו בדים אתניים, פרוות ועורות בשלל צבעים. וילונות חלקים ונקיים מותאמים לצבע הרהיטים. ספות בגוונים בסיסיים של לבן, אוף וייט, חום שחור וגווני אפור למיניהם, על רקע צבעוני רגוע או צבעוני נועז.

מה מסמל הצבע ?

אדום: חיים – צבע הדם מסמל את החיים במלוא עוצמתם. צבע התשוקה והשמחה לקום בבוקר. 

כתום: ריגוש –  מסמל את התיאבון למזון ולמין.  

צהוב : אינטליגנציה – צבע השמש מסמל את שאיפותינו ורצונותינו. משאיפות שלא הגשמנו… צבע זה עלול לעורר אצלנו תגובה של כעס או קינאה. 

ירוק : התפתחות וצמיחה – כפי שאנו לומדים מן הטבע, זהו צבע מרגיע ומרפא. שימו לב לשימוש בצבע הירוק בבתי החולים וכן בבתי הספר. המורים מעדיפים כיתה רגועה ולכן צבע הלוח והשולחנות לרב ירוק. 

כחול : שלווה – זהו צבע התקשורת והביטוי העצמי. האם עליך לעמוד מול קהל ולתת הרצאה? האם היום יש לך פגישה עיסקית חשובה? חולצה כחולה תעשה פלאים. 

סגול : רוחניות –  צבע האינטואיציה. צבע זה זורק את המודעות שלנו לעולמות רחוקים ומגביר את הידיעה המוקדמת והחושים העל-טבעיים.

לבן : טוהר – ניקיון, רעננות והתחדשות.  

שחור : עוצמה – באופן הפוך מן הלבן. עוצמה, ידע ומסתורין, אך בדומה ללבן, מומלץ שלא להפריז בשימוש בו מכיוון שעודף ממנו ייצור הרגשת דכדוך. 

אפור : איפוק – מיתון והאיפוק. חום – יציבות – הצבע החום הוא צבע הקושר לקרקע, ומייצג אמינות, יציבות ופרקטיות.
ורוד: אהבה – צבע חם ומרגיע זה (תלוי בגוון) מייצג רגישות, רומנטיקה ושמחה

ראה עוד

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בדוק גם
Close
Back to top button
Close
Close