עיצוב פנים ופאנג שוואי

עיצוב חדרי רחצה

מדריך לעיצוב חדרי רחצה

מדריך לעיצוב חדר רחצה

חדר רחצה הפך למקום מפלט שבו אפשר למצוא שלווה ולהתפנק, הוא החדר בו מתחילים ומסיימים את היום שלנו ולכן הוא גם אחד החללים האהובים בבית. כולנו היינו רוצים שהחדר המיוחד הזה יהיה גדול ומרווח באופן שאפשר לנוע בו בחופשיות אבל לא תמיד זה כך ואצל רבים מאיתנו חדרי האמבטיה קטנים יחסים. אין זה אומר שצריך להתפשר על מראה החדר. כל חדר רחצה, בכל מקום, טומן בחובו הזדמנות יצירתית ואפשר בעזרת כמה טיפים לעצב חדר רחצה פרקטי ופונקציונאלי בשילוב סגנון ויופי.

נתחיל בכמה נקודות שצריך לתת להם חשיבות מרבית בעיצוב חלל רחצה

אינסטלציה וצנרת שלב האינסטלציה הוא השלב החשוב ביותר בשיפוץ חדר רחצה. עבודת אינסטלציה טובה תחזיק מעמד שנים ארוכות. טיפול לא מקצועי במערכת משמעו בעיות חמורות בהמשך. בכל שיפוץ חדר אמבטיה מומלץ להחליף את האינסטלציה כי מפרקים את הריצוף וזאת הזדמנות לחדש אותה.   טיפ: לאחר החלפת הצנרת יש לבצע בדיקה של הצנרת החדשה בלחץ מים. מטרת הבדיקה היא לוודא שהצנרת עומדת בהולכה של המים ללא פיצוצים או נזילות. שיפוצניקים לא מקצועיים נמנעים מלבצע אותה.

איטום חדר אמבטיה הוא חדר רטוב שיש לאטום אותו היטב כדי שלא יזלגו מים לקירות, לחדרים הסמוכים או לתקרות מתחתיו בעזרת חומרי אטימה מתאימים. יש למרוח חומר המקשר בין הבטון החשוף וחומר האיטום העליון. טיפ: מעבר לרצפה מומלץ גם לאטום את קיר האמבטיה.

צבע כדאי לצבוע חדר אמבטיה בצבע אקרינול – צבע נגד עובש ופטריות. אם לא ידועות בעיות עובש, אין צורך באקרינול ויש לצבוע בפוליסיד – צבע עמיד במים ונושם, נגד האדים. יש לצבוע מינימום שתי שכבות. טיפ: אל תפספסו את התקרה.

חשמל המפגש בין חשמל ומים טומן בחובו סכנות רבות ולכן חשוב לפעול על פי החוק ושרק איש מקצועי ומוסמך ייבצע את עבודות החשמל. חשוב לתכנן תאורה מספקת שתאפשר להתגלח, להתאפר בנוחות. טיפ: כדאי לרכוש גופי תאורה, מפזרי חום או מייבש מגבות מראש ואז לקבוע את נקודות החשמל לפני חיפוי הקירות בשקע מוגן מים ולמקם אותו לא פחות מ 50 ס”מ מברז המים.

הגענו לחלק המהנה בשיפוץ חדר אמבטיה, עיצוב.  חדר רחצה צריך להיות קודם כל פרקטי ולכלול את כל הכלים הסניטריים הנדרשים. הנוסחה המנצחת היא שילוב בין סגנון ליעילות. הסגנון של חדרי רחצה מתעדכן כל הזמן אבל הפונקציונאלית נשמרת לרוב במשך כל השנים, על כן אל תתפשרו בבחירת הכלים הסניטריים העיקריים, אסלה וברזים.

בחדר הרחצה יש חשיבות למיקום הכלים הסניטריים, המקלחון או האמבטיה. יש חוקים ברורים למרחקים בין אמבטיה לכיור ולאסלה, וכשלא עוקבים אחריהם, חדר הרחצה הופך למסורבל ולא נוח.

כמה מושגי יסוד הכרחיים בעיצוב חדר רחצה ומידות נדרשות :

אסלה תלויה אסלה תלויה נתלית על הקיר ללא מגע עם הרצפה. לרוב יצוידו אסלות אלה עם מיכל הדחה סמוי המותקן בקיר, ומה שנראה מול עינינו זה את לחצני ההדחה בלבד. אפשרות התליה של האסלה וגובהה הן מגוונות, אך ההמלצה היא להתקינה בגובה של כ-25 ס”מ מהרצפה (ובכך להעניק גובה ישיבה נוח יותר של כ-1/2 מטר). רוחב קיר מינימלי הדרוש לאסלה הוא 80 ס”מ, גובה 120 ס”מ ועומק מיכל הדחה הוא 20 ס”מ וקיימים היום בשוק אסלות פחות עמוקות. אסלה שעומקה 48 ס”מ במקום כ-70- 75 ס”מ לחללים קטנים.

אינטרפוץ 4 דרך מתכוון לברז אשר מחובר לצנרת המים ב-2 חיבורים, אחד לקרים ואחד לחמים, ובעל 2 יציאות מים לתוך המקלחת, לראש המקלחת ולמזלף או ברז דלי או אפילו פתח למילוי האמבטיה.

אינטרפוץ 3 דרך מורכב מצינור ראשי ושני צנורות – כאמור מ-3 פתחים, 2 פתחי כניסה למים קרים וחמים ופתח יציאה אחד לראש המקלחת.

ברז ניל ברז כסוף אשר נמצא לרוב מתחת לכיור או בסמוך לאסלה. הוא ברז שמשמש כחוליה מקשרת בין הצנרת עצמה לבין הכלים הסניטריים השונים. בעזרתו ניתן לקבוע את עוצמת הזרם בכלים הסניטריים.

ברז פרח זה ברז אשר יוצא מהשיש אל מעל הכיור

 אנטי סליפ אריחים שמונעים החלקה ונמדדים ברמת החספוס שלהם לפי האות  עד R13  R10

תעלת ניקוז  משמשת לניקוז המים במקלחת וחוסך חיתוכים מיותרים בחדר מקלחת ומקבלים מראה נקי יותר וניקוז מהיר יותר.

סילר לכה שמונעת ספיגת מים ואוטמת את החומרים על אבן טבעית

ספייסרים  יוצרים מרווח בין האריחים שנראים “פוגות”

פאזה/גרונג  אריח שהקצוות שלו הוחלקו בזווית שלך 45 מעלות

היצירתיות בחדר הרחצה יכולה לבוא לידי ביטוי באריחים ויש דגש רב על אריחי רצפה, בצבע הארונות, בכלים הסניטריים. בשוק יש מבחר עצום הנע בין סגנונות רבים ומגוונים – החל מקלאסי וכלה בסגנון מודרני, נקי ומינימליסטי. בחירת כלים סניטריים איכותיים מהווה מוטיב לבאות. טיפ: לפני שלב הריצוף תפתחו קרטונים תראו אם יש הבדלי גוון בין המרצפות ותעשו פריסה לפי קביעתם שהחיבורים בין החיפוי קיר לריצוף רצפה על מנת שיהיה רצף קווים. בהתאמת ריצוף והחיפוי זהו כלל הברזל – האריח שבחרתם לקירות הוא 60 ס”מ אז הריצוף או שיהיה 60 ס”מ או 30 ס”מ.

תכננו את חללי האחסון בחוכמה, ארונות אמבטיה תלויים ומרחפים המשלבים כיור, ייתנו תחושת גודל, רצוי לתלות את הארון כ-15/20 ס”מ מהרצפה. עומק הארון תלוי בכיור שבחרתם הוא נע בין 40 ס”מ ל – 50 ס”מ.

עיצוב חדר רחצה נכון ומפנק מעניק תחושה של חופשה יומיומית בחדר האמבט הפרטי שלכם. אל תתפשרו על כך.

ראה עוד

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close