כלליעיצוב פנים ופאנג שוואיעיתונות

חדר המשפחה

מרבית הדירות והבתים בישראל בנויים באותו האופן. סלון גדול הממוקם בכניסה לבית, מטבח שלרוב צמוד אליו פינת אוכל וחדרי שינה המופרדים באמצעות פרוזדור ארוך. המגמה להתאים את עיצוב הבית לצרכים המשתנים של בני הבית, יצרה בשנים האחרונות חלל ייעודי נוסף, פונקציונאלי יותר, הוא "חדר משפחה"

מרבית הדירות והבתים בישראל בנויים באותו האופן. סלון גדול הממוקם בכניסה לבית, מטבח שלרוב צמוד אליו פינת אוכל וחדרי שינה המופרדים באמצעות פרוזדור ארוך. המגמה להתאים את עיצוב הבית לצרכים המשתנים של בני הבית, יצרה בשנים האחרונות חלל ייעודי נוסף, פונקציונאלי יותר, הוא “חדר משפחה”.

ברוב הבתים בישראל משמש חדר המשפחה לב הבית, בניגוד לחלל הסלון שמאופיין כחלל ציבורי פורמאלי בבית, היודע להכיל בני משפחה ואורחים. חדר המשפחה הופקע מהחלל הציבורי, בדרך כלל מרתף או בתפר שבין חלל ציבורי לפרטי ומתפקד יותר כחדר בו מבלים ושוהים בני המשפחה באופן יומיומי ולרוב יהיה פחות רשמי, יותר מבולגן ומכאן פחות משמש לאירוח.

הגלגולים השונים שעבר חדר המשפחה הם תוצאה של השינויים בסגנון החיים שלנו. מפינה קטנה המשמשת בעיקר לצפייה בטלוויזיה הפך לחדר גדול ומרווח בו מתרחשת עיקר הפעילות המשפחתית כמו צפייה בטלוויזיה, הכנת שיעורים, האזנה למוסיקה, קריאה, משחק וכיו”ב מאחר ומדובר בפעילויות רבות, לפרקטיות ולנוחות יש תפקיד חשוב מאוד בתכנון החלל.

תכנון החלל

הגישה בעיצוב פנים ותכנון דוגלת בבירור צרכים עוד בטרם יציאה “למסע” ובפרט כשמדובר בעיצוב חללים שמשמשים יותר מאדם אחד. האתגר הגדול בתכנון האדריכלי של חדר המשפחה ופרטי הריהוט בו, היא היכולת להביא בחשבון את כלל הצרכים המשתנים של בני המשפחה. צרכים אלה מבוססים על שיקולים הנגזרים מהשקפת עולם, גיל, רצונות, הרגלים, אילוצים, צרכים מנטאליים, צרכים פונקציונאליים וגם יכולות תקציב.

כשרוצים לעצב חדר משפחה יש לבחון את אופן ההתנהלות בבית. בדמיוננו האידיליה חוגגת ההורים יושבים ומסביבם הילדים, משחקים, צופים בטלוויזיה בנחת ושלווה, אך מה לעשות שבבתים בארץ מתגוררות משפחות בהרכבים שונים, צרכי המבוגרים והילדים שונים ויש להתייחס לגיל הילדים ולמספר הנפשות בבית בתכנון החלל.

כך למשל, אם מדובר בחדר למשפחה עם ילדים צעירים, חשוב להקפיד על בטיחות החלל, מיגון פינות או מעברים למדרגות או ליציאה לחצר. אם הילדים כבר גדולים, מומלץ מלבד מערכת הישיבה המרכזית לתכנן נישות קטנות ואינטימיות כמו פינת מחשב, פינה לשמיעת מוזיקה או לקריאה/נגינה. בתכנון כזה אנו מאפשרים לבוגרים את הפרטיות שהם צריכים ובכל זאת מצליחים ´לגנוב´ איתם זמן איכות משפחתי. אם הילדים כבר לא חיים בבית, ניתן לעצב את החלל לפי התחביבים והרצונות שלכם. אוהבי סרטים יכולים להפוך את חדר המשפחה לחדר קולנוע או להציב שולחן ביליארד למשחק.

צריך לזכור שעבור בית עם ילדים קטנים, ישמש חדר המשפחה ה”סלון” וכך צריך להתייחס אליו בבחירת הפריטים והרהיטים שנכנסים פנימה. אם לא תהיה טלוויזיה או מחשב בחדרים נתראה כולנו בחדר משפחה. 

מכאן יוצא שהשימוש במחשב עבור ההורים צריך להיות מנותק ממחשב הילדים. אולם גם כאן טופחת המציאות על פנינו ולא תמיד אנו יכולים ליצור 2 פינות מחשב כאלה. כל כך הרבה שאלות על כל כאלה ואחרות אתם צריכים לענות לפני היציאה לדרך.

גיבוש הצרכים והגדרתן

לפני שמייעדים לחלל את אופי השימוש בו ומקנים לו אופי. ישנם שאלות והתלבטויות רבות ויש להסתייע בניסיון של אדריכל פנים או לענות לכל אותן שאלות. אותן תשובות תשפענה במידה רבה על איכות השימוש והנוחות בחלל המשפחה.   

אלה השאלות המרכזיות שיש לשים לב אליהן:

 • מהו מספר הנפשות הקבועות הגרות בבית ? האם בין בני הבית – ילדים ? מה גילם ? מהם הרגלי התנהלות המשותפים במשפחתנו ? היכן אנחנו מבקשים לתכנן את חלל המשפחה או לחילופין היכן ממוקם חדר המשפחה בבית ?
 • האם אתם מבקשים בחלל המשפחה הכנה לטלוויזיה, מערכות שמע, טלפון מחשב ואינטרנט? האם קיימת בבית גם פינת עבודה נוספת להורים ? מה אתם מבקשים לאחסן או להציג בפינה זו ?
 • איזו אווירה וסגנון אנחנו מבקשים להעניק לחלל המשפחה ? מהם הצבעים, החומרים המבוקשים (טקסטיל, טפטים, שטיחים, פרקט ופריטי אחסון).

שאלות אלו ואחרות הנוגעות בדבר התקציב מאפשרות לך לצאת לדרך ולתכנן את עיצוב חדר המשפחה כך שיתאים בדיוק לצרכים ולמשאלות בני הבית, כל זאת במסגרת התקציב ו/או הצרכים.

טיפ: הליך תכנון מחושב ימנע את הצורך בשינויים במהלך עבודת השיפוץ ובעתיד ויחסוך הוצאות כספיות מיותרות.

הפקת רעיונות ופיתוח סגנון עיצובי

עיצוב חדר המשפחה ממשיך את הסגנון העיצובי של הבית. הקווים והטקסטורות ששילבנו ביתר החללים בבית, צריכים להיות מובנים גם כאן, כאשר הדבר העיקרי העומד לנגד עינינו בחלל זה, הוא הפונקציונאליות של הרהיטים.   ריהוט נוח עם בדים רחיצים והכול בצבעוניות מרגיעה, מכיוון שהרבה מאוד פריטים אמורים להיכנס לפינה זו, שלרוב אינה גדולה כל כך.

אנחנו מתחילים בתהליך התכנון. להלן מספר הדגשים לתכנון נכון.

 • מכשירים חשמליים – לפני מיקום האלמנטים החשמליים הרבים שבחרתם להכניס לחלל. יש לקחת בחשבון את כמות וכיוון האור הטבעי שנכנסת פנימה לחלל. הטלוויזיה שהיא לרוב אחד האלמנטים המרכזיים בחדר, צריכה להיות בנקודה עם כמה שפחות חשיפה לשמש, מומלץ שלא לשים אותו על הקיר הנגדי לחלון כדי שלא ייווצרו השתקפויות במסך. הטלוויזיה צריכה להיות מותאמת לגודל ולאופי של החלל ומוצבת בזווית כזו שכל הנמצאים בחלל יוכלו לצפות בה מזווית נוחה. מערכת שמע – רמקולים צריכים להיות ללא כל מחיצה בינם לבין אוזן השומע ואף רחוקים זה מזה ומהקירות מספר סנטימטרים, כך שהצליל יוכל להדהד. במידה והדירה חדשה או בשיפוץ ניתן ואף רצוי להטמין את הכבלים של החשמל בתוך הקירות.
 • אווירה – לכל חדר משפחה ניתן לעצב מראה חמים בעזרת חומרים. החומרים המשדרים חמימות הם בד”כ אלו הבאים מן הטבע. עץ, ככל שיהיה כבד כך יותר יהיה חם. סלים וקש, צמר. כותנה. תוכלו לפזר סלי קש לאחסון עיתונים, פרסו שטיח עם צבעים חמים, פזרו מנורה או שתיים על שולחנות קטנים וזרקו כמה כריות בגוונים של השטיח על הספות. ספרייה עם ספרים תמיד נותנת תחושה של חום.
 • צבעים ואור – בחרו בצבע שקט שמשקף אתכם ואתם מרגישים איתו בנוח. חשוב שתהיה התאמה בין צבע הקירות, צבע הרהיטים וצבעי האביזרים וכמות האור הטבעי שנכנסת פנימה על מנת לייצור הרמוניה בחלל.
 • תאורה – יש לדאוג לתאורה מפוזרת ולא ישירה. העדיפות שהאור הטבעי יגיע מהצד, לא מאחור ולא מלפנים. כמו כן אפשר להאיר את פינת המחשב בתאורת אווירה מעוממת כדי לטשטש את הניגוד בין צל לאור שמפיק המסך ולהקל על התעייפות העיניים.
 • אחסון ומודולאריות – מעבר לעיצוב יש לבחון את מקומות ופתרונות אחסון לכל הפריטים האופייניים לחדר זה כמו משחקי מחשב, דיסקים, צעצועים, ספרים שמיכות וכדומה. את האלמנטים הרבים אפשר להסתיר בתוך קיר ארון ליצירת אחידות ולבחור בעיצוב נקי ולא עמוס בפרטים. שילוב של ריהוט מודולארי מאפשרת להזיז ולשנות מיקום בקלות, לפי הצורך ובהתאם לגיל המשתנה של דיירי הבית.
 • מערכת ישיבה וריהוט – לא חייבים להישאר בתבנית ריהוט “סלוני” המוכר לנו של 1,2,3 ואפשר בהחלט לבחור ספה אחת מרכזית או לחילופין ספה פינתית, בליווי כורסאות עזר. שולחן – ממוקם במרכז, מגשר בין כל היושבים, גודלו וצורתו צריכים להיבחר ביחס ישיר לגודל החדר. בחרו בקו אחיד בריהוט, טקסטילים ואביזרים. ניתן לשלב פריט אחד או שניים מודרניים אך לא אוסף של פריטים שאינם קשורים כלל. חייב להיות קשר כלשהו בין הפריטים, או בצבע או בסגנון.

פאנג-שואי

כדי להגיע לתכנון מושלם, צריך להתחשב בכל הגורמים הרלוונטיים והגורם החשוב ביותר הוא ההיבט האנושי. עיצוב פנים שבא ממקום של חשיבות עליונה בהכרת החומר האנושי, יותר מהכרת המבנה והחלל, יכול ליצור אווירה שמשנה, מגבירה ומייעלת  את מה שלא עובד נכון בבית.

עיקר התהליך ב”פאנג-שואי” הוא להרגיש את האנשים שחיים בבית. כל אלמנט חשוב לתכנון החלל מאחר ומדובר בציר תנועה מרכזי, שיש בו תזוזה רבה של אנשים, חשוב שלא יהיה עמוס ברהיטים ותהיה בו זרימה.  חלל שמאפשר אווירה של שיח בין בני המשפחה, ואינטראקציה בסופו של דבר ישרת את המטרה שבגללה הוא תוכנן – גדילה והעצמה של ערך המשפחה.

ערך קונספטואלי

על מנת לעזור לכם בתכנון חדר המשפחה ולהבין את המשמעות בתוספת שמעניק החלל לבית, אוסיף מספר הקשרים שכדאי לנו לדעת.

הקשר בין החללים הציבוריים בבית השתנה במשך השנים האחרונות, בהמשך לשינויים באורחות החיים, שינויים חברתיים בארץ, שינויים טכנולוגיים שחלו בעולם – כניסה מאסיבית של המחשב לתוך הבית, האינטרנט ומערכת קולנוע הביתי וכו’. כל אלה  משפיעים רבות על תוכן חיינו.  צריך לזכור שלבית ערך עליון בהגדרת יציבותנו הן הפיזית והן המנטאלית. באמצעות הבית אנחנו יכולים לבטא את זהותנו.

לחדר המשפחה מספר תפקידים חשובים:

 • בבתים של היום כאשר לכל ילד בבית יש חדר פרטי משלו, קיים היבט פסיכולוגי משמעותי לחלל המשפחה: חשיבות וערך לקיום פעילות משפחתית משותפת.
 • חלל המאפשר חיים בבית – בלאגן, רביצה, נינוחות וחמימות ופחות רשמיות.
 • אחד האלמנטים המשמעותיים בתכנון חלל משפחה היא ליצור זרימה וקשר ישיר עם המשתמש בו. ברור שיש השלכות לעיצוב החלל אם לא תתאפשר לכם השגחה על בן משפחה צעיר שמשתמש בחדר.
 • בבתים בהם חדר המשפחה שוכן בסמוך לחדרי השינה חשוב לייצר מחסום אקוסטי בנוסף לרצון בקשר ישיר אסור לנו לפגוע בפרטיות בחדרים האישיים של כל אחד מבני המשפחה.
 • יצירת אווירת נינוחות – חיץ בין אקלים חוץ לאקלים פנים –  יצירה למרפסת ו/או יצירה לחצר.
 • רצויה גישה ישירה לשירותים, אך במעבר קטן ומוצנע כך שלא נראה את דלת השירותים.

“הבית הוא מקום שאם אתה חייב לשוב אליו תמיד פתוחה בו דלת לקראתך” נתן יונתן.

או במילים אחרות הבית הוא המקום שאתה מרגיש בו בבית. כלומר, הבית הוא לא מבנה מוגדר, אלא מקום תודעתי ורגשי שיש לאדם דחף ורצון לשוב אליו. מקום שעוטף אותך בשלווה, פינוק ובחמימות משפחתית, שאין אחר לה.


עיצוב וסגנון

בתקופה בה סגנון עיצוב הבית מתאפיין לרוב, בקו נקי, קלאסי ועתידני, גובר החיפוש אחר החמימות והמשפחתיות. בבתים בהם חיים ילדים קטנים הצורך הזה חזק אף יותר, בין היתר גם מתוך הרצון ליצור להם מרחב נעים בו יוכלו לשחק ולצפות בטלוויזיה.

ריצוף כדאי לרצף בשטיח או פרקט. היתרונות שלהם בחלל כזה הם קודם כל אקוסטיים מכיוון שהם בולעים טוב יותר את גלי הקול וגם תורמים לאווירה חמה, לנוחות בישיבה, במשחק ובהליכה על הרצפה ולבידוד מהריצוף הקר.

בחירת הצבעים והחומרים  אחרי שבדקנו מהם הצבעים המועדפים על בני המשפחה ושלבנו אותם בעיצוב הכללי, בבחירת הספות והכורסאות, בחומרי הנגרות, בבחירת גופי התאורה וגוון האור וגם באביזרים הנלווים כמו הוילונות השולחנות ועוד. כעת משנוצרה הרמוניה מושלמת, אפשר גם להכניס מוטיב מסוים שמשותף לכולם: למשל תצוגת אוספים,

תליית תמונות של בני המשפחה , כרזות של סרטים ישנים ואהובים, פריטים שאספתם במסעות החיים, עבודות יד שלכם, כלי נגינה או כל תחביב משותף וכדומה הכל בתנאי שיתלבו נכון בחלל.

רכישת ריהוט

על מנת להקל עליכם את עיצוב החלל ולהימנע מטעויות כמו גודל לא מתאים למקום שהוקצה לו, רצוי, לפני הרכישה של הרהיטים לבחון, בשרטוט, מהם הגדלים של הרהיטים המתאימים וכיצד הם משתלבים בחדר משפחה. לפני היציאה לרכישה תוכלו לערוך את רשימה בהתאם למספר פונקציות:

 • נתוני החדר – גודלו, גובה התקרה, פתחים/עמודים או מוטיבים אדריכליים שעלולים להפריע בשילוב הרהיטים.
  • מרחק מומלץ בין ספה לשולחן בסלון: 30 ס”מ
  • מרחק מומלץ בין ספה לטלוויזיה מחושב ביחס של  1:10 (שהוא היחס ש”נוח” בעין) ותלוי מן הסתם בגודל הטלוויזיה, כלומר: אם יש 3 מטר – טלוויזיה 32 אינטש.  אם יש 4 מטר – טלוויזיה 42 אינטש.  אם יש 5 מטר – טלוויזיה 50 אינטש.
  • מומלץ לתלות את הטלוויזיה כשהמרכז שלה בגובה בין 90-110 ס”מ מהרצפה (שוב תלוי בגודל הטלוויזיה כדי שיישאר מתחתיה גובה מספיק לשידת אודיו).
 • שיקולי תקציב – פריטים שהתקציב מופנה ראשית אליהם ופריטים אחרים שיאלצו לחכות לתקציב עתידי.
 • בחירות אסתטיות – שילוב בין הרהיטים הקיימים לחדשים שאנחנו מבקשים לקנות בתוך מכלול החדר.

פריטי הריהוט השונים נחלקים לשלוש אפשרויות בסיסיות, בהתאם להן קל יותר לתכנן את שילוב הרהיטים.

רהיטים שקונים מוכנים. זוהי האפשרות הקלה והבטוחה ביותר, שכן הרכישה מתבצעת בהתאם לפריט אותו אתם רואים בחנות או באולם התצוגה. מצד שני, לעיתים צריך לעשות כאן פשרות, שכן לא תמיד הרהיט מתאים בדיוק למידות החדר שלכם או לטעמכם האישי.

רהיטים מתוכננים אצל בעל מלאכה. אצל נגר, חרש מתכת, נפח זכוכית – רהיט שאתם מזמינים לפי תמונה, לפי שרטוט או כל פנטזיה אחרת. היתרון גדול מן הבחינה האישית, שכן אפשר להזמין בדיוק את מה שבדמיונכן, ואף להתאימו מבחינת המידות לביתכם בדיוק רב, אולם לפעמים מתאכזבים, אם התוצאה איננה אחד-לאחד כפי שדמיינתם.

רהיטים בנויים. בהתאם לנישות בבית, למפגשים בין קירות לרצפה, אפשר לבנות פריטי ריהוט שונים מגבס, מבלוקים או מאבן, כמו ספסל, מיטה, ספה ואף שולחן. רהיטים אלו לא ניתן לנייד, והם הופכים להיות חלק בלתי נפרד ממבנה הבית, לשילוב מרבי. גם כאן צריך לסמוך על בעל המקצוע, שיעשה מלאכתו נאמנה, ויענה על התכנון הראשוני.

פריטי הריהוט

ריהוט הנו אחד התחומים המשפיעים ביותר על איכות חיינו, על מידת ההנאה שלנו משהיה בחדר משפחה.

פינות ישיבה וספות


הספות הפינתיות שיוצרות צורה של ר’ נפוצות היום בחדרי משפחה יש בהם ניצול שטח מקסימאלי, הן נוחות מאוד לרביצה. רהיטי העור, שבעבר היו בעיקר שחורים או לבנים, עם עור נוקשה שנתן הרגשה של סינתטיות ושידר קרירות וריחוק, מרופדים עכשיו ביריעות עור רכות ונעימות, בשלל הצבעים.  היום ניתן לקבל בדי ריפוד שעברו תהליך של ציפוי הדוחה כתמים ורטיבות. אמנם מחירם של אריגים אלה יקר ממחיר האריגים שלא עברו את התהליך, אולם לטווח הארוך, התוספת במחיר משתלמת.


בעיצוב הרהיטים היום ניתן דגש מיוחד על נוחות הרהיטים, לצד העיצוב והחומרים. ספות וכורסאות רבות ניתנות לפתיחה, כך שנוצר הדום, שהוא חלק מהרהיט, לצורך הנחת הרגליים. אם כי שניים רובצים, ראש האחד עלול לפגוש את רגלי האחר.


פינות אחסון וארונות


הארונות ויחידות האחסון בחדר המשפחה, מלבד היותם פונקציונאליים, יש להם גם חשיבות רבה בתחום הדקורטיבי. יחידות פתוחות לגמרי, או כאלה שיש להן דלתות אטומות. זהו המקום להציג את האוספים שלכם המיוחדים, או ספרים ואלבומים המהווים כתם של צבע אנושי בחדר. המזנונים הנמוכים או מדפי העץ, משמשים גם כבסיס לטלוויזיה או למערכת הסטריאו.

לצד ארונות האחסון למיניהם, אופנתי מאד היום לבנות את יחידות אחסון מגבס, כשהתוצאה הסופית נראית כמו גומחות המשתלבות בקיר. פתרון זה, שחסרונו הוא בקביעות, כלומר, אי אפשר להחליט להזיז מחר את פינת האחסון למקום אחר, יתרונותיו רבים. ראשית, ההרמוניה שנוצרת בין הקיר ובין יחידת האחסון, ניתן לבנות את הגומחות בדיוק על-פי הצרכים המיוחדים שלכם, ולא להתאים את עצמכם לעיצוב הנתון של הכוננית הקנויה; ובנוסף מכיוון שהיחידות הן חלק מהקיר, ניתן להתאים להן כל סגנון של רהיטים, וכך, כאשר אתם חפצים להחליף את הריהוט הכולל של החדר, אין אתם נדרשים להחליף גם את יחידות האחסון.


קולנוע ביתי

תהליך הקמת החדר הסתיימה אחרי שמיקמנו כל פונקציה בחלל ,היכן יושבים ? היכן ממוקם המחשב?  היכן למקם את מסך הטלוויזיה ובאיזה גובה ? היכן למקם את הרמקולים , הסנטר והסאבוופר ? איפה לאחסן דיסקים ועוד? בואו ונבחן מספר פינוקים שניתן ואפשר להכניס לחלל.

אין טוב מזה ! להתכרבל בבית בחיק המשפחה, ולצפות ביחד בסרט טוב. אבא אוהב לשכב בכורסא מפנקת, אימא רוצה לשבת בספה שבה תוכל להתחבק עם הילדים אבל הילדים רוצים לשבת על השטיח לשחק ולהשלים את הפאזל מאתמול.

קולנוע ביתי הפך לאחד ממקורות ההנאה הגדולים בבית, מה דרוש על מנת לקבל חווית קולנוע ביתי.   

קולנוע ביתי הוא כינוי לקבוצה של מכשירי קולנוע ביתי מגוונים שיחד עוזרים לנו לחוש את חווית הקולנוע בתוך הבית.  במידה ומדובר בחלל קטן בו מרחק הצפייה נע בין 2 ל-3 מטרים מומלץ לבחור במסך בגודל של 32 אינצ´ עד 37 אינצ´ ולמרחק של 3 עד 4.5 מטרים יתאימו מסכים בגודל של 40-46 אינצ´. הכנה מראש של המתח החשמלי לטלוויזיה ולמערכת האודיו חשובה גם מהפן הבטיחותי וגם העיצובי ובנוסף היא מאפשרת לנו להשתמש בטלוויזיה גם כמוניטור למחשב, גם כמסך למשחקי וידאו וגם כמסך לקולנוע ביתי.  במידה והדירה חדשה או בשיפוץ ניתן ואף רצוי להטמין את הכבלים בתוך הקירות, כולל את הכבלים של הרמקולים למערכת הקולנוע ביתית.

כאשר ממקמים את הרמקולים בחלל החדר, יש להתחשב בתנאים הסביבתיים שלו, כמו הריהוט המוצב בו, הקירות וגודל המרחב. מומלץ להציב את הרמקולים הקדמיים משני צדדיו של מסך הטלוויזיה או המקרן, במרחק של עד 30 סנטימטרים מהקיר ובזווית של 45 מעלות כלפי מרכז החדר, כך שייווצר משולש שווה שוקיים. רצוי שהמרחק בין שני הרמקולים הקדמיים לא יעלה על 3 מטרים .ליצירת מערכת קולנוע ביתית רצוי למקם בחדר שישה רמקולים. שני הרמקולים הקדמיים נושאים את עיקר המאמץ, בין שמדובר בהשמעת מוסיקה ובין שמדובר בצפייה בסרט. לכן כדאי להשקיע קודם כל בבחירת רמקולים קדמיים איכותיים המסוגלים להפיק טווח רחב של תדרים.

שולחן ביליארד

במידה וחלל חדר המשפחה גדול והחלטת להכניס שולחן ביליארד יש למקם את השולחן במרכז החלל עם מטר וחצי מכל צד שלו לטובת תמרון עם מקלות הביליארד.יש למקם תאורה ייעודית מרכזית מעל השולחן ולהתאים אותו לגודל החלל.

פופים

פופים וכריות משמשים כתחליף נוח ביותר לכיסאות או כורסאות בעיקר בפינות משפחה. הפופים ואת הכריות השונות מיצרים בעצם מבדים מסוגים שונים ובתוכם מילוי רך המאפשר ישיבה נוחה והרגעות עליהם חלקם אף מתאים לחצר הבית ועשוי מחומרים עמידים בפני מים.  פופים וכריות מגיעים בשלל גוונים מרהיבים של ריפוד ומוסיפים גוון רב של עיצוב ונוחות לחלל בו הם מוצבים.

משחקי חברה משפחתיים

עשה זאת בעצמך

ניתן להפוך חלק מחדר המשפחה למגרש שעשועים או להקצות פינה נפרדת לטובת העניין. מומלץ להשאיר כמה שיותר חלל פנוי על רצפת החדר כמרחב למשחק ויצירה.

מספר רעיונות למשחקי חברה משפחתיים

משחק זיכרון משפחתי – מצאו כ-20 תמונות משפחתיות מטיולים, אירועים או ימי הולדת, חלקו אותם ל-5 קבוצות שכפלו כל תמונה פעמיים והדביקו על קרטון קשיח בצבע שונה כל קבוצה.

חידון עץ המשפחה – ציירו על בריסטול גדול את עץ המשפחה שלכם ובמקום שאמורות להיות התמונות, שימו מגנט או סקוץ’. הכינו תמונות של כל בני המשפחה, כשמאחוריהן מגנט או סקוץ’ וערכו חידון לילדים, איזו תמונה שייכת לאיזה ענף בעץ.

חידון טריוויה משפחתי – מתאים לילדים קצת יותר גדולים, יש להכין עימם שאלות הקשורות בבני המשפחה ובהיסטוריה של המשפחה (מקומות לידה, מי נולד לפני מי, שמות, מזלות, מקומות עבודה, תאריכי ימי הולדת ונישואין וכד’)

ציור משפחתי – תולים בריסטול גדול על הקיר, מכינים טושים וכל אחד בתורו מוסיף פריט לציור. לבסוף ישנה יצירה משותפת לכל בני המשפחה.

הפקת שיר /קליפ/ מצגת משפחתית – את הרעיון של הבריסטול והציור אפשר לשכפל גם כאן שכל אחד כותב משפט ולבסוף יש יצירה משפחתית משותפת.

כך נוכל להפוך את חדר המשפחה לחלל חי ונושם בו נרצה לשהות – לרבוץ ואולי לשחק עם בן משפחה גם ללא הפרעה בלתי פוסקת של הטלוויזיה שמזמזמת ברקע

ראה עוד

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close