רוני מטיילת

סלובקיה, הונגריה, פולין למשפחות

סלובקיה, הונגריה, פולין למשפחות

מסלול טיול 9 ימים (הונגריה, סלובקיה, פולין)

יום שבת בודפשט נסיעה עד בנסקה ביסטריצה (לינה בנסקה ביסטריצה)

יום ראשון גן העדן הסלובקי ומערת הקרח, עיירה ספיש – פסטיבל (לינה בזדיאר)

יום שני Tatranská Lomnica (לינה בזדיאר)

יום   שלישי הטאטרה הגבוהים ושיט רפסודות, מדרחוב זקפונה (לינה בזקופנה)

יום רביעי זקופנה פנינת פולין, טירת אורוה, חוות גבינות (לינה בעמק ליפטוב)

יום חמישי הר חופוק ושמורת יאסנה (לינה בעמק ליפטוב)

יום שישי דרך היין עד ברטיסלבה ואז בודפשט

יום שבת בודפשט (לינה בודפשט)

יום ראשון מטיילים בודפשט (טיסה חזרה לארץ בערב)

יום ראשון

נחיתה בבודפשט יציאה משדה התעופה לעבר העיר סנטאנדרה. במעבר הגבול רצוי להחליף כסף ולרכוש מדבקה הנקראת מטריקה. מדבקה זו מאפשרת נסיעה באוטוסטרדות. יש לרכוש מדבקה לשבוע או חודש. המחיר לשבוע 3.5 יורו ולחודש 9 יורו.

  Szentendre 

מומלץ  לבקר בעיירה ביקור בעיירה התיירותית סנטאנדרה (עד שעה 15:00 למשך שעתיים) בעיר העתיקה  ולסייר ברחובותיה הציוריים, מומלץ להיכנס  למוזיאון המרציפן המכיל יצירות מדהימות שמיוצרות ממרציפן.

אתרים מומלצים לביקור בדרך בנסקה ביסטריצה :הטיילת הססגונית, שוק האיכרים, כיכר ההתקוממות הלאומית, כיכר השוק, בית בניצקי,  מגדל השעון, מוזיאון ההתקוממות הסלובקית, מוזיאון לוחמי המחתרת בנאצים, וכנסיית עליית מרים. 

פיצרייה מומלצת בנסקה בסטריצה
​Pizzeria Evijo 

מדרחוב דולנה היפה מראה לנו את עברה העשיר של העיר. באמצע הכיכר. ניתן לראות אובליסק שחור לזכר החיילים הסובייטים ששחררו את העיר במלחמת העולם השנייה. ואת “עמוד הדבר” ששמר על העיר מפני המגיפות בעיקר המגיפה השחורה שפקדה את העיר. בקצה המערבי של הכיכר נראה מגדל שעון גבוהה שנקרא “הפיזה של סלובקיה” משום שאם נסתכל טוב. נראה שהוא קצת נוטה הצידה. ניתן לעלות למגדל. חפשו את הכניסה מאחורה עלו למעלה במדרגות ויתגלה לכם נוף יפיפה של העיר הטטרה הנמוך ועמק נהר החרון מתחת למגדל יש חנות גלידה שלטענת הבנסקאים הגאים זוהי הגלידה הטעימה בסלובקיה

בחצר מוזיאון המרד נוכל לראות מטוס טנקים ורכבת צבאית ובקצה החצר ליד שער קטן מברזל כיתוב בעברית “גינת חביבה רייך” .מרתה רייק היא גיבורת מחוז בנסקה בסטריצה וכל ילד בבנסקה בסטריצה. מכיר עד היום את השם הזה.
אנחנו מכירים אותה בשם חביבה רייך חביבה רייך גדלה בבנסקה בסטריצה והצטרפה לתנועת השומר הצעיר
היא הפכה לאחת הדמויות הבולטות בתנועה בבנסקה בסטריצה.
סתם לידיעה היא עלתה ארצה והצטרפה לגרעין שהקים את קיבוץ מענית. על שמה קיבוץ להבות חביבה וסמינר גבעת חביבה ורחובות רבים בארץ.

בבנסקה נמצא גם קניון גדול של מותגים ואף סניף של דקתלון וניתן לקנות שם ביגוד חם להמשך הטיול.


יום ראשון העדן הסלובקי מערת הקרח, מצודת ספיש

לינה בלילה בזדיאר

מסלולים בגן העדן הסלובקי סוחה בלה Suchá Belá מרחק וזמן: 12 ק”מ, כ- 5 שעות הליכה נינוחה

נקודת התחלה (וסיום): Podlesok כניסה: 1.5 יורו לאדם + 3 יורו לחניה

הסוחה בלה הוא אולי המסלול המפורסם ביותר בגן העדן הסלובקי. הוא עובר בתוואי שטח יפהפה שבו נעזרים בסולמות, בגשרוני עץ ובמדרגות מתכת לחצות פלגי מים ולטפס לגובה. המסלול נגיש מאד ונחשב, למרות האתגרים, למסלול קל ומתאים כמעט לכל גיל.  

נקודת ההתחלה שלנו סמוכה לכפר הקטן Podlesok. כבר בחניה הרגשנו תכונה רבה – עשרות מכוניות ותור ארוך המשתרך מול הקופה. מוזר, אנחנו חושבים לעצמנו, הרי לא מדובר בסוף שבוע, ציפינו להיות כמעט לבד. אז ציפינו! אנחנו משלמים בחניה ונעמדים בתור עם כולם לקנות אשרת כניסה לשמורה. בסובניר שופ הקטנטן הצטיידנו במפה של הפארק ויצאנו (עם כולם) לדרך. זוהי נקודת התחלה למסלולים רבים, אך די מהר בעזרת השילוט המצויין, אנחנו מאתרים את המסלול שלנו ומתחילים ללכת.

בשעות הקרובות נעלה במשך כשעתיים וחצי עם המסלול הירוק בתוך הנחל. בתחילה המסלול רחב ועובר בערוץ מיוער שבו פזורים בערבוביה גזעי עצים שנפלו או נכרתו. בתור מי שסבלה שנים רבות מפחד גבהים, לא הרגשתי מול הסולמות הללו כל פחד. תורנו מגיע והנה אנחנו כבר על הסולם.

באזור גן העדן הסלובקי. על כביש 67 יש סימון המראה את מקום מערת הקרח הגדולה והמרשימה ביותר באזור צ’כיה וסלובקיה. שמה המלא דובשינה לידובה יסקיניה (Dobsinska Ladova jaskyna Ice Cave). במערה שוררת טמפרטורה של אפס מעלות עד מינוס חמש מעלות, ולכן חובה להצטייד בבגדים חמים.

יריד השנתי בספישקה נובה וס מתקיים כבר למעלה מיובל ונחשב לאחד האירועים הותיקים בסלובקיה. באמצע חודש יולי מתמלא מרכז העיר בדוכנים ססגוניים של בעלי מלאכה מקומיים ובמבקרים מכול רחבי המדינה. היריד כולל תוכנית תרבותית ואומנותית עשירה, מוזיקה וכיף על לשעות הקטנות של הבוקר.

עוד מקום על הדרך אגם דדינקי dedinky. בשמורת גן העדן הסלובקי
כעשרים דקות ממערת הקרח דובשינסקה.

יום שני Tatranská Lomnica

לינה בלילה בזדיאר

נסיעה צפונה אל הגבול שבין סלובקיה לפולין. ויסוקה טאטרי (Vysok Tatry) הם ההרים האלפיניים היחידים במזרח אירופה. פסגות סלעיות צרות מתנוססות כאן גבוה מעל העמקים הרחבים שנוצרו מפעילות קרחונית, שמצידיהם מתנשאים קירות תלולים. נעפיל ברכבל אל גובה 2,632 מ’ אל פסגת Lomnicky Stit הפסגה הגבוהה שבהרי הטאטרה. ביקור בשמורות הטבע מסלול הליכה עם נופים עוצרי נשימה סביב האגם.

בעיירה בשם טטרנסקה לומניצה (Tatranska Lomnica) ישנו רכבל המעפיל לפסגת Lomnicky Stit – נקודת התצפית הגבוהה ביותר בהרי הטטרה. זמינות הרכבל היא בין השעות 8:30-15:30. עלות הכרטיס יחסית יקרה, כ-35 אירו לאדם. כמובן שמומלץ להעפיל לפסגה במידה שהראות נקייה, ללא עננים

יציאה בבוקר לעיירה Tatranska Lomnica. מלכתחילה, תכננו שלא לעלות לנקודה הגבוהה ביותר Lomnicky Stit, שנמצאת בגובה של 2,634 מטרים, גם בגלל המחיר וגם בגלל הצורך בהזמנה מראש או הגעה מוקדמת מאוד לאתר. אנחנו ירדנו בתחנה השנייה באגם Skalnate Pleso הקטן יחסית, שמאפשר הליכה קצרה לאורכו. מהאגם קיימים מספר רב של מסלולים ואף רכבל קטן שמגיע לגובה 2,190 מטרים במחיר סביר.

אנחנו הסתפקנו בגובה של 1,751 מטרים וירדנו בשביל האדום לעבר מפלי Hrebienok. הדרך יורדת כשעה וקצת באופן תלול יחסית ועל גבי סלעים לבקתת הרים שסיפקה במקרה שלנו מרק חם לכולם. בניגוד לתחזית, החל לרדת גשם חזק בדיוק כשהגענו לבקתה. היינו היחידים מהמטיילים שלא היו מצוידים בבגדים חמים ונגד גשם, אז רכשנו במחיר מופקע מספר שכמיות גשם, ולאחר חצי שעה כשהגשם נחלש, המשכנו בדרך שנתגלתה כבוצית ומחליקה.

המשכנו בשביל האדום ישירות ל-Hrebienok למרות שניתן לקחת את השביל הירוק ולראות עוד כמה מפלים בדרך. ב-Hrebienok ישנה מסעדה ומסלול אבובים יבש (שבמקרה שלנו היה רטוב בהחלט ולכן סגור). משם, ירדנו ברכבת הרים איטית לעיירה Stary Smokovec ומשם עלינו על רכבת שהחזירה אותנו באופן קל ומהנה לעיירה Tatranska Lomnica. הטיול עצמו כולל נופים נפלאים והליכה מהנה.

מפלי הרבינוק herbinok.
אחד מהמסלולים הקלים והמוכרים בסלובקיה. מסלול קליל של שעה וחצי הלוך חזור
נגיע לכפר סטארי סמוקוביץ שתחת הפסגות הגבוהים של הרי הטטרה הגבוהים.
Stary smokovec 
אבל בחלק מן המפות נראה את הכיתוב vysoke tatry הטטרה הגבוהה
בסטארי סמוקבוביץ אפשר לבקר בטריקלנדיה,מוזיאון אשליות תל מימד קטן ובכביש הראשי של הכפר אפשר למצוא כמה מסעדות וחנויות לממכר ציוד טיולים וסקי.
מסטארי סמוקוביץ אפשר לצאת בנסיעת רכבת לאגם השטרבקה פלסו.
אבל אנחנו היום בדרך להרבינוק למפלים.
כדי להגיע למפלי הרבינוק. נלך בשבילי הכפר הנעים לכיוון צפון לחלק הגבוהה של הכפר ושם נראה את תחנת הפוניקולור שלוקחת אותנו לתחילת המסלול.
ניתן להגיע לשם גם ברגל בשביל כבוש במעלה ההר.
הפאניקולור יוצא כל חצי שעה לערך ולוקח עשר דק להגיע למעלה.
כשנגיע למעלה קל מאד למצוא את המסלול למפלים .

מראה המפלים מרהיב ניתן משם לחזור חזרה למעלה לקפה ב”חאטה” או לבתי הקפה שליד תחנת הפוניקולור וניתן גם להמשיך עם השביל לעוד מפלים ולאין סוף מסלולים משולטים

שטרבסקה פלסו (Štrbské Pleso) הינו האגם השני בגודלו באזור הרי הטטרה הגבוהים. הגיעו לחניון הגדול ליד תחנת המידע ורכשו מפת מסלולי הליכה. כעת ניתן לצאת למסלול הליכה ל-Popradske Pleso, דרך המסלול האדום, כשעה הליכה עד האגם וחזרה ואז המסלול הירוק (45 דקות) שמתחבר חזרה לאדום, וחזרה לנקודת יציאתכם עוד כ-20 דקות הליכה. סך הכל, קצת יותר משעתיים הליכה ברמה בינונית. בתום מסלול ההליכה סעו לחנייה של מלון Patria ורדו לכיוון אגם Pleso, התפנקו במסעדה הטובה על האגם Koliba Patria (מומלץ לארוחת ערב).

דרך מעניינת ושונה להגעה לאגם שטרבסקה פלסו בטטרה הגבוהה.
את הכפרים בטטרה הגבוהה מחברת מסילת ברזל שעולה מעיר המחוז פופראד שבעמק.
הרכבת עוברת בכפרים היפים במעלה ההר עד לתחנתה האחרונה ב”אגם האלפיני “שטרבסקה פלסו strbske pleso
ניתן להחנות את הרכב בחניה הגדולה בכפר stary smokovec ןלעלות על הרכבת לנסיעה יפה של כחצי שעה עד האגם ולאחר הטיול חזרה ברכבת לרכב (שימו לב לשעות מצורף לוח זמנים בתמונות)
בתחנת הרכבת הישנה ניתן לקנות כרטיסים בקופה ובמכונה אוטומטית
בחלק מהטיולים אני שולח את האוטובוס שימתין לנו בשטרבקה פלסו ועולה עם הקבוצה לרכבת.

קישור לאתר הרכבת הסלובקית
http://www.slovakrail.sk/en/timetables.htm

יום   שלישי הטאטרה הגבוהים (יסוקה טאטרי) ושיט רפסודות לינה בזקפונה

נסיעה לכיוון פארק פיניני  Pieninsky Narodny Park אל  Cerveny Klastor נקודת המוצא לשייט בנהר הדונייץ המתווה באזור זה את הגבול הבינלאומי בין שתי המדינות (פולין וסלובקיה), צוקי-הגיר בגובה 500 מ’, מרשימים.

השיט לוקח שעה וחצי, משם עלינו כ-15 דקות למתחם מסעדות, שממנו ניתן לחזור באוטובוס או באופניים.

נסיעה לזקופנה נתחיל במדרחוב קרופסקי היפה, מומלץ לשבת במרפסת של מלון סאבלה ולאכול מרק פטריות טעם. המדרחוב מסתיים בכביש, לחפש מדרגות שמהוות מעבר תת קרקעי אל מתחת לכביש, נעבור מתחת לכביש ומשם מתחיל שוק של מיני מזכרות, עם מלא סמטאות קטנות הפונות ימינה ושמאל. ניתן למצוא שם תרמילים ומזוודות זולות. השוק מסתיים ברחבה גדולה, משמאל יש לונה פארק ומולכם תחנת פניקולור (רכבת מסילה שמטפסת להרים) עד לפסגת הגובלובקה. למעלה הנוף מהמם.

יום רביעי זקופנה פנינת פולין

אפשר להתחיל את היום לחצות את העיירה זקפונה בנסיעה מקצה לקצה ואז לשוב לבקר במקומות המעניינים עבורכם. ישנה טיילת ססגונית ממש במרכז העיירה עם מסעדות מעולות, בתי קפה, חנויות מזכרות ומופעי רחוב שונים.

מזקפונה לעיירה Liptovsky Mikulas

בדרך מזקפונה לאגם

כדאי לחזור מהצד המערבי של הרי הטטרה דרך מעבר גבול Sucha Hora, דרומית ל-Zuberec, בדרך מפותלת נדירה ביופייה עם נוף לעבר עמקים ויערות, ולהגיע לצידו הצפוני של אגם ליפטוב. מכביש 59 פונים מזרחה, נוסעים כ-13 קילומטר ומגיעים לכפר מקסים  בשם זובארץZuberec

אפשר לעצור

חוות הגבינות salas krajinka

שליד העיר רוז’מרוק בקצה המערבי של העמק.
גבינות ברינזה סלובקיות טעימות עם כל מיני תוספות ועוד
.

ההיילייט הגדול של המקום לדעתי היא בית המאפה שבו מכינים שטרודל תפוחים והפרג.
(הריחות משגעים כבר מחוץ למבנה) במקום 2 מבנים עקריים אחד לגבינות והשני לדברי מאפה ולקפה.
ניתן לראות את הכבשים באחו שליד.  סביב ספסלים נוחים לשבת ולאכול.
תוך כדי שאתם מתענגים על הארוחה הטעימה מסתובבים סביבכם חזירים דשנים ותרנגולות.
לא להגיע ביום ראשון כי מפוצץ שם ויש תורים.

Salaš Krajinka
Salaš Krajinka,, 034 06 Ružomberok, סלובקיה
‏‪+421 918 964 800‏

יום חמישי

לינה בעמק ליפטוב

אתר שמורת יאסנה ממוקם למרגלותיו של הר חופוק (Chopok), ולחובבי הגבהים מומלץ לצאת ברכבל אל נקודות התצפית השונות בפסגת ההר. קיימים שני רכבלים פעילים, שייקחו אתכם לנקודות תצפית בגבהים של 1,490 ו-1,800 מטר. למי שמעז להסתכל למטה, מובטח נוף עוצר נשימה. בחזרה לקרקע, למי שמעדיף סיור רגוע יותר, מומלצים שני מסלולי הליכה לצעד נהרות ואגמים.

המסלול לצד נהר ה-Demänovka, מוקף עצים וסיור נינוח של כארבעים דקות, לצד הנהר השוצף, בצבעים מדהימים של כחול וירוק. מסלול נוסף המומלץ למשפחות, הוא לאגם Vrbicke Pleso, הנחשב לאגם הטבעי הרחב ביותר באזור הרי הטטרה.

ליד מלון Ski Zaharadky ישנו רכבל, המעפיל כמעט עד לפסגת הר חופוק (Chopok Mountain). למעשה זהו שילוב של שני רכבלים, שבסופם ישנו מסלול הליכה של כשעה בדרגה בינונית עד לפסגה שבגובה 2,053 מטר. זוהי הנקודה הגבוהה ביותר בטטרה הנמוכים ומהפסגה מתגלה נוף פנורמי עוצר נשימה לעבר עמק ליפטוב (Liptov), הטטרה הגבוהים והנמוכים, לעמקים וליערות. הרכבלים פעילם בכל יום בין השעות 8:30-16:45. עלות כרטיס הלוך ושוב 10 אירו לאדם

מגלשות ההרים FUN PARK Žiarce, Pavčina Lehota, Slovensko

סעו במעלה הכביש עד למלון Grand Jasna, בסמוך לו ישנו מסלול הליכה קצר וקל לאגם  Vrbické החבוי בלב היער. המסלול יוצא ממש מול מלון Grand, לכיוון היער, ששם מומלץ ליהנות מפיקניק בטבע. לפני חזרתכם לרכב, בקרבת מלון גראנד, כדאי להתענג מקפה במסעדת המלון. מסלול זה נדיר ביופיו ואורך רק כ-30 דקות, בדרגת קושי קלה מאוד.

צפונית לעיירה Liptovsky Mikulas ישנו פארק מים בשם טרטלנדיה Tatralandia ובו 9 בריכות תרמיות מבעבעות של מים עשירים במינראלים, מגלשות, ג’אקוזים, פארק חבלים, מיני גולף, עיר מערב פרוע ועוד מתקני שעשועים מיוחדים לכל בני המשפחה . המחירים יורדים החל מהשעה 17:00. להשאיר את כל החפצים מלבד הכפכפים והמגבת בלוקרים. מקבלים מעין “שעון” שפותח את הלוקר והוא עמיד במים.

יום שישי יציאה לכיוון בודפשט

ראה עוד

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Close
Close