עיצוב המטבח

מדריך לבחירת חומרים למטבח

מדריך לבחירת חומרים ועצים למטבח

הפרטים והחומרים מהם עשויים המטבח מקנים לו את המראה והסגנון הסופי

כשאנו מדברים על חומרים מהם עשוי המטבח, עלינו להפריד בין גוף הארון לחזיתות שלו ובין הארונות עצמם לפרזול ולמסילות של המטבח. לכל אחד מהגורמים הנ”ל ישנה חשיבות מכרעת על איכות, סגנון ומחיר המטבח שלכם ועלינו להבין היטב בחומרים אלו לפני שניגשים לשלב חומרים במטבח.

יצירת שפה עיצובית אחידה בחלל המטבח והבית דורשת מאיתנו ידע בתכונות החומרים. השילוב ביניהם בעזרת גוונים, גימורים וטקסטורות יכול לפעמים להיות אחיד או מנוגד אך התוצאה עשויה לייצר שלם אסתטי גדול מסך החלקים שלו.

בשוק ניתן למצוא קטלוג רחב במיוחד של חומרים המשתמשים אותנו במטבח לייצור חזיתות, משטחי עבודה, פתרונות דקורטיביים ועוד. סקירה קצרה תעניק לכם ידע נדרש לפני תכנון המטבח.

עץ מלא

העץ מכיל כמות גדולה של מים ולכן עובר תהליך ייבוש בכדי למנוע התרחבות או התכווצות בשינויי טמפרטורה. עץ מעובד מנוסר תחילה ואחר כך עובר תהליך ייבוש טבעי שעשוי לקחת כמה חודשים או מלאכותי באמצעות תנורים.  לאחר ייבוש העץ מקציעים אותו ללקוחות בעובדי של 2.5 ס”מ. סוגי העץ  המשתמשים למטבח הם אלון אדום או לבן, דובדבן, בוק ומייפל. לעיתים רחוקות משתמשים בעצי טיק, מהגוני, אגוז ואורן.

לבידים – סנדוויץ’/דיקט

לרוב במטבחים בארץ גוף הארון יהיה עשוי מסנדוויץ’. סנדוויץ’ הוא למעשה לוחות של דיקט, משטחי עץ דקיקים הדבוקים אחד לשני. ישנם שני סוגי סנדוויץ’, אדום (נגד אש) ולבן (הרגיל). היתרון הגדול של סנדוויץ’ היא עמידותו למים ולכן רבים מעדיפים שגוף הארון במטבח יהיה עשוי מסנדוויץ’

עץ לביד סנדוויץ’ אוקוהמה מיוצר מיריעות עץ דקות המונחות אחת על השנייה ומודבקות על ידי מכבש לחץ בטמפרטורה גבוהה.

עץ לביד בירץ’ ליבנה  נחשב לאיכותי ביותר מבין הלבידים מאופיין במספר רב של שכבות המקנות לו יופי מיוחד. משמש בעיקר לגופי מטבחים, ארונות אמבטיה ולרהיטי עץ בעלי קנטים גלויים.
תכונותיו המעולות של הלביד מבטיחות יציבות ועמידות, משקלו כבד יותר בכ- 25% מכל לביד אחד.

שבבית (סיבית)

שבבית עשויה מנפולת שבבים שנוצרת בעת קילוף העץ בייצור הלבידים, שבבים נאספים ונכבשים יחד עם דבק. לוחות השבבית עשויים שלוש שכבות כשתי השכבות החיצוניות יוצרו משבבית עדינה כדי שפני השטח יהיו חלקים ונוחים להדבקה.

קיים בלבול בין מלמין לבין סיבית, כאשר בפועל לא מדובר באותם חומרים. המלמין הוא למעשה השכבה העליונה של הרהיט, הציפוי כשגם כאן יש שימוש במיטב הטכנולוגיות ליצירת סגנונות ועיצוב.

MDF, HDF

לוחות העץ MDF עשויים אף הם מנפולת של תעשיית השבבים. כאן הייצור מורכב יותר כולל שלבים של אידוי הסיבים, הוספת שרף, ייבוש ויציקה לתבנית בתהליך המשלב ואקום וכבישה דו שלבית. לאחר ליטוש מאפשרים פני השטח החלקים של MDF צביעה או כיסוי וגימור ברמה גבוהה. משום שהלוח עשוי מקשה אחת, אפשר לייצר עליו תבליטים וחריטות עד לעומק 6 ס”מ.

הלוחות אינם רגישים לשינוי מזג האוויר ולפיכך לא יופיעו בקיעים בדלתות בצבע. הם עמידים לחרקים ומעכבי בעירה ולמרות כל זה הוא אינו עמיד בתנאי לחות קשיים לאורך זמן.

בשנים האחרונות החל שימוש בחומר שנקרא HDL הזהה כמעט ל MDF אך נעשה בו שימוש בדבקים חזקים יותר שאינם פולטים חומרים מסרטנים. בנוסף השבבים שמהם מכינים אותו הם מעצבים שלא נכרתו למטרה זו.

פורניר

קילוף של שכבת עץ גושני מלא וטבעי בעובי שבין 0.2 ל- 0.8 מ”מ. הפורניר ניתן להדבקה על גבי בסיס לביד או MDF או שבבית. הוא משמר את יתרונות העץ הטבעי, אך לא מתעוות או נסדק. מה שכן, שהפורניר רגיש לשינוי מזג אויר ולכן נוהגים לצפותו אותו בפוליטורות לכה או בייץ.

פורמייקה

פורמייקה עשויה משכבות נייר לבן וחום על בסיס סיליקון, המעובדות בתהליך המשלב חום ולחץ. בכוחה של הפורמייקה להעניק את המראה והתחושה של שלל חומרים אחרים לרבות עץ, שיש, בטון, דמוי בד ועוד. הפורמייקה קשיחה ועמידה בפני שריטות, רטיבות ואש.

אפשר לרחוץ אותה והיא אינה דורשת טיפול מיוחד. פורמייקה דקה בעובדי 0.5 מ”מ משמשת בעיקר לציפוי פנים הארון ואילו בעוביי 1.2 מ”מ מתאימה במיוחד לציפוייים חיצוניים על גבי לוחות MDF או שבבית או לביד.

פולימר

הפולימר הינו יריעה של חומר דמוי פורמייקה ברמת גמישות גבוהה שמגיע במגוון צבעים וטקסטורות. בדלתות פולימר במטבח, בסיס הדלת עשוי MDF בו ניתן לבצע עיבודים וחריטות כיד הדמיון. את החזית המועבדת חרוטה מצפים עם דבק מתאים ביריעת הפולימר בתהליך של כבישה חמה. הדלתות עמידות בפני חום, לחות, שחיקה וחומרים כימיים.

OSB

לוחות עץ מעובדים שמיוצרים מחתיכות עץ משולשות המונחות אחת על גבי השנייה בכיוונים מנוגדים בשילוב דבק ושעווה שנדחסות בטמפרטורה ולחץ גבוהים לקבלת לוח אחיד.

ראה עוד

מאמרים דומים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בדוק גם
Close
Back to top button
Close
Close